Кафедра електричних станцій і систем входить до складу Факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету.

Кафедра електричних станцій і систем – це потужний осередок підготовки кадрів для електроенергетичної галузі. Науково-педагогічний склад кафедри знаний в Україні та за її межами. Випускники кафедри працюють на 45 електричних станцiях України та сусідніх країн СНД. Наші випускники працюють на електроенергетичних пiдприємствах, які є операторами систем розподілу енергії, зокрема АТ "Вiнницяобленерго", "ДТЕК Київські Регіональні Електромережі", ПрАТ "Львівобленерго", "ДТЕК Дніпровські електромережі", АТ "Хмельницькобленерго" та ін.

Крім підготовки фахівців для вітчизняних підприємств, на кафедрі готували енергетиків для підприємств і установ Пакiстану, Iорданiї, Лiвану, Еквадору, Малi, Конго, Ефiопiї, Сирiї, Китаю та iнших країн. Переважна бiльшiсть iноземних випускникiв працюють в енергетичних компанiях своїх країн. Деякi з них працевлаштувалися в США та в країнах Европейського союзу. Протягом останніх років на кафедрі відновили підготовку фахівців-енергетиків для підприємств Китаю.

Серед випускників кафедри доктори та кандидати технічних наук, заступник міністра енергетики та електрифікації України, директори Відокремленого підприємства «Південно-Західна електроенергетична система» ПрАТ «УКРЕНЕРГО», керівники підстанцій 750-330 кВ магістральних мереж, начальники електроцехів електростанцій, генеральні директори обласних енергопостачальних компаній, директори районних електромереж, начальники служб електроенергетичних систем тощо.

Кафедра заснована у 1972 р. кандидатом технічних наук, доцентом САХНОВСЬКИМ Миколою Леонідовичем.

Сахновський М.Л. Білоусов В.С.
 

Микола Леонідович САХНОВСЬКИЙ (1909-1979), закічив Харківський електротехнічний інститут. В 1938г. працював головним інженером, а далі й директором Кемеровської ДРЭС. В 1946-1970 р.р. працював директором Львівських електричних мереж. Займався науковою та викладацькою діяльністю, зокрема на посаді доцента Львівського політехнічного інституту. З 1972р. призначений завідувачем кафедри електропостачання Вінницького політехнічного інституту. Заслужений винахідник СРСР.

В 1973 р. кафедра розділилася на кафедри "Електричні станції" (ЕС) (завідувач доц. Сахновський М. Л.)  та "Електричні системи та мережі" (ЕСМ) (завідувач доц. БІЛОУСОВ Віктор Сергійович). Така структура збереглася до 1993 р.

Кутін В.М. Мокін Б.І.
 

З 1976 р. кафедрою електричних станцій завідував кандидат технічних наук, доцент КУТІН Василь Михайлович.
З 1979 р. кафедрою електричних систем і мереж завідував доктор технічних наук, професор МОКІН Борис Іванович.

Собчук В.С. Лежнюк П.Д.

В 1993 р. кафедри електричних станцій та електричних систем і мереж об'єдналися й об'єднану кафедру очолив кандидат технічних наук, доцент СОБЧУК Валерій Степанович.

З 1997 р. кафедра функціонувала під назвою "Електричні станції та системи" під керівництвом доктора технічних наук, професора Петра Дем'яновича ЛЕЖНЮКА . Він є знаним фахівцем з моделювання процесів в електроенергетичних системах. Він створив власну наукову школу, вихідці з якої складають більше половини викладачів кафедри.

Комар В.О.


З вересня 2021 року кафедру очолив доктор технічних наук, професор КОМАР Вячеслав Олександрович - знаний фахівець з оцінювання якості функціонування локальних електричних систем в умовах розбудови відновлюваних джерел енергії та модернізації електричних мереж. Під його керівництвом у 2023 році була започаткована підготовка фахівців за новою спеціальністю 145 - "Відновлювані джерела енергії та гідроенергетика".

Кафедра є єдиною в Україні, яка одночасно готує фахівців спеціальностей 141 - "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка" (ОПП "Електричні станції"ОПП "Електричні системи і мережі") та 145 - "Відновлювані джерела енергії та гідроенергетика".

Для розширення можливостей працевлаштування випускників та адаптування освітніх програм до сучасних вимог енергетичної галузі, на кафедрі ведеться підготовка фахівців за низкою спеціалізацій:

Науковий напрямок кафедри: "Оптимальне керування режимами електроенергетичних систем та діагностування електрообладнання". За результатами наукових досліджень захищено 5 докторських та близько 50 кандидатських дисертацій.

На кафедрі працює сім навчальних лабораторiй, якi забезпечують всi кафедральні курси. Лабораторiї оснащенi стендами, сучасним обладнанням, контрольно-вимiрювальною та комп'ютерною технiко. Лабораторії поповнюються обладнанням також за рахунок спонсорської допомоги (ДП НАЕК Енергоатом, Рівненський завод високовольтної апаратури, АТ "Вінницяобленерго", ДТЕК "Західенерго" ВП "Ладижинська ТЕС" та ін).

Починаючи з 1980 року науково-дослідні роботи (НДР) ведуться в рамках цiльових державних та галузевих наукових програм. Пiдтримуються тiснi науковi зв'язки з провiдними науково-дослiдними органiзацiями i вузами України та країн СНД: Інститут електродинаміки НАН України, Інститут відновлюваної енергетики НАН України, Донецький національний технічний університет, НТУУ "КПI", НУ "Львівська політехніка", НТУ "ХПІ", Університет західної Богемії (Чеська республіка), Йорданський університет, м. Амман (Йорданія) та iн. За результатами дослiджень опублiковано 880 робiт, зокрема 16 монографiй, oтримaно 52 патенти та авторські свідоцтва на винаходи. На виставках i конкурсах отримано 15 нагород, отримана Державна премія України для молодих вчених. За останні 5 років в НДР брало участь 280 студентiв. Результати дослiджень впровадженi в виробництво зі значним технiко-економiчним ефектом.

З 1989 р. на кафедрі діє аспірантура за спеціальностями 05.14.02 – Електричні станції, мережі та системи і 01.05.02 – Математичне моделювання та обчислювальні методи. На даний час навчання на третьому (науковому) рівні вищої освіти провадиться на кафедрі згідно ліцензованої освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії за спеціальністю 141 – електроенергетика, електротехніка та електромеханіка. Всього закiнчило аспiрантуру більше 50 осіб, з яких захистили дисертації 49. В очнiй аспiрантурi навчається 5 аспiрантів, в заочній – 4.

За роки роботи на кафедpi отримано низку наукових pозpобок, якi впpовадженi в енеpгосистемах. Вони виконанi на замовлення пiдпpиємств або за ініціативи кафедри. Це й виконання pобiт пiд напpугою, й дiагностика електpooбладнання, й захисти вiд стpумiв стiкання в колах постiйного та змiнного опеpативного стpуму, контpоль гpупи з'єднань обмоток силових тpансфоpматоpiв, автоматизацiя упpавлiння pежимами електpичних меpеж за напpугою, активною та pеактивною потужністю, програмні засоби для визначення втрат електроенергії в електромережах та  для планування заходів щодо зменшення втрат.
Всi цi pозpобки викоpистовуються в навчальному пpoцесi, зокрема у лабоpатоpних pоботах з куpсiв "Дiагностика електpообладнання", "Релейний захист", "Автоматизовані системи керування", "Електpична частина станцiй" та інших. 

Сьогодні підготовка фахівців за освітніми програмими "Електричні станції" , "Електричні мережі і системи" та  "Відновлювані джерела енергії та гідроенергетика" провадиться за сучасними стандартами вищої освіти. Навчальні плани і робочі програми дисциплін, які забезпечують підготовку фахівців, відповідають державним стандартам і вимогам до них. Всі дисципліни, закріплені за кафедрою, забезпечені навчальними посібниками та методичними вказівками. Навчальне методичне забезпечення дисциплін систематично оновлюється.

Кафедра електричних станцій та систем веде роботу з підготовки та використання загального та спеціалізованого програмного забезпечення, зокрема власного виробництва. В навчальному процесі використовуються сучасні комп'ютерні технології та програмні засоби, зокрема Microsoft Office, MathCad, MathLab, PowerFactory, DAKAR, SolForecast, ВТРАТИ та інші.