Організація виробничої практики


 

Практика здобувачів вищої освіти є невід’ємною складовою частиною освітньо-професійної програми підготовки фахівців у Вінницькому національному технічному університеті (далі – ВНТУ). Вона є важливою та обов’язковою ланкою освітнього процесу і дає змогу забезпечити здобувачам вищої освіти набуття визначених освітньою програмою (далі – ОП) компетентностей та програмних результатів навчання, потрібних для подальшої професійної діяльності. Для забезпечення практики здобувачів вищої освіти ВНТУ встановлює форми і методи співробітництва з організаціями, підприємствами, установами тощо, що здатні створити необхідні умови для реалізації відповідних програм практик.
Організація та проведення практики має відповідати "Положенню про проведення навчальної і виробничої практик здобувачів вищої освіти ВНТУ", а також "Положенню про проведення переддипломної практики студентів ВНТУ".

Мета практики – забезпечення набуття здобувачами вищої освіти визначеної ОП програмних компетентностей та результатів навчання, необхідних для їх подальшої професійної діяльності, оволодіння здобувачами вищої освіти сучасними технологіями та формами організації праці у сфері їхньої майбутньої професії, формування у них, на базі одержаних під час навчання у ВНТУ теоретичних знань та практичної підготовки, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень у процесі їхньої професійної діяльності; формування здатності систематично поновлювати свої знання та творчо застосовувати їх у практичній діяльності.

Практична підготовка здобувачів вищої освіти проводиться з відривом від аудиторного навчання на базах практики, філіях кафедр (підприємствах, організаціях, установах) або у структурних підрозділах ВНТУ, науково-технічне оснащення яких спроможне забезпечити сучасні вимоги до підготовки фахівців відповідного освітнього рівня, а також умови їх подальшого професійного росту та кар’єри.

Навчальна практика відноситься до вибіркових освітньіх компонентів та визначається навчальним планом підготовки фахівців. Складовими частинами навчальної практики є: практика розвитку soft skills; розвиток кар’єрної орієнтації. Виробнича практика відноситься до обов’язкових освітніх компонентів.

Переддипломна практика є завершальним етапом практичної підготовки здобувачів вищої освіти, які навчаються за освітньо-професійними програмами підготовки бакалаврів, передує виконанню здобувачами вищої освіти кваліфікаційних робіт і передбачає узагальнення й удосконалення здобутих знань, практичних умінь і навичок, оволодіння професійним досвідом з метою їх підготовки до самостійної трудової діяльності, а також збір матеріалів для виконання кваліфікаційних робіт.

 

Відповідальність сторін

 

Відповідальний за переддипломну практику (керівник практики від ВНТУ) – призначається на випусковій кафедрі під час затвердження розподілу навчального навантаження (отримує відповідні години у розділі «керування практикою»). Керівник практики організовує процес проходження здобувачами вищої освіти на визначеному рівні переддипломної практики з боку ВНТУ.

Відповідальність за організацію, проведення і контроль переддипломної практики несе завідувач кафедри електричних станцій та систем, а також гарант освітньо-професійної програми. Кафедра може відповідно до "Положення про проведення переддипломної практики студентів ВНТУ" самостійно розробляти і затверджувати документи, що регламентують організацію практичного навчання здобувачів вищої освіти з урахуванням специфіки їх підготовки.

Відповідальний за переддипломну практику (керівник практики від ВНТУ) на випусковій кафедрі організовує переддипломну практику. Викладач-керівник відповідальний за надання консультативної підтримки здобувача вищої освіти, що проходить практику, з питань, що стосуються теми кваліфікаційної роботи.

Здобувач вищої освіти є відповідальним за виконання індивідуального завдання та захист звіту з практики.

 

Програма переддипломної практики


Зміст практики визначається її програмою. Програма практики є основним організаційно-методичним документом, що регламентує діяльність здобувачів і керівників практики. Відповідальність за розробку, оновлення та дотримання програми практики несуть завідувач випускової кафедри та гарант освітньої програми.

Програми практики повинні відповідати вимогам стандартів вищої освіти, освітньо-професійних програм підготовки фахівців відповідних спеціальностей. Програми практики повинні переглядатися та доопрацьовуватися не рідше, ніж один раз на п’ять років. Розробка та оновлення програм практики здійснюються не пізніше, ніж за семестр до її початку.

Програми практики повинні містити такі основні розділи:
- цілі і завдання практики;
- компетентності та програмні результати навчання, визначені у освітньопрофесійній програми;
- організацію проведення практики;
- зміст практики;
- порядок формування індивідуальних завдань;
- вимоги до звіту про практику;
- підведення підсумків практики.

Крім того, розділи програми практики можуть включати методичні вказівки (рекомендації) щодо проходження практики, перелік літератури та необхідної документації, екскурсії під час проведення практики та інші заходи, що сприяють закріпленню знань, отриманих під час навчання. Зразки титульних аркушів програми практики наведено в додатку А "Положення про проведення переддипломної практики студентів ВНТУ" .

 

Бази практики

 

Переддипломна практика проводиться на базах практики, які забезпечують виконання програми для другого рівня вищої освіти, або у навчально-виробничих підрозділах ВНТУ. За наявності у ВНТУ державних, регіональних замовлень на підготовку фахівців перелік баз практики надають університету органи, які формували ці замовлення. При підготовці фахівців за цільовими договорами з підприємствами (організаціями, установами) бази практики передбачаються у цих договорах.

Визначення баз практики здійснюється на основі прямих договорів (угод) із підприємствами (організаціями, установами) незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності. Для забезпечення переддипломної практики відповідно до ОПП "Електричні станції" підписано договори про створення баз практики на таких підприємствах:
Дністровська ГЕС;
Дністровстка ГАЕС;
- Вінницький регіональний центр обслуговування мереж НЕК "Укренерго";
Зовнішньоекономічної асоціації "Новосвіт";
ТОВ «Енергоінвест» та інші.

Здобувачі вищої освіти можуть самостійно підбирати для себе базу практики та пропонувати її для використання, за умови укладання договору (угоду) між підприємством (установою, організацією) та ВНТУ.

Підприємства (організації, установи), які використовуються як бази практики, повинні відповідати наступним вимогам:
- наявність структур, що відповідають спеціальності 145- Відновлювальні джерела енергії та гідроенергетика;
- можливість кваліфікованого керівництва практикою здобувачів вищої освіти;
- надання здобувачам вищої освіти на час практики можливості працювати на штатних посадах, робота на яких відповідає програмі практики (за наявності відповідних вакансій);
- надання здобувачам вищої освіти права користування бібліотекою, лабораторіями, технічною та іншою документацією, необхідною для виконання програми практики, з урахуванням політики конфіденційності підприємства.

 

Організація практики

 

Підготовка та порядок проведення переддипломної практики, забезпечується такими заходами:
- затвердження тем кваліфікаційних робіт, щоб під час практики закріпити та поглибити знання з навчальних дисциплін професійної підготовки, зібрати фактичний матеріал та виконати необхідні дослідження за темою кваліфікаційної роботи.
- визначення баз практики, в тому числі укладання договорів про проведення практики між ВНТУ та підприємством, організацією, установою;
- розподіл здобувачів вищої освіти за базами практики;
- призначення відповідальних за організацію переддипломної практики;
- складання тематики індивідуальних завдань на практику;
- підготовка форм звітної документації за результатами проведення практики.

Індивідуальне завдання на переддипломну практику розробляється викладачем-керівником і видається кожному здобувачу вищої освіти. Зміст індивідуального завдання повинен враховувати конкретні умови та можливості підприємства (організації, установи), відповідати потребам виробництва і одночасно відповідати цілям і завданням навчального процесу.

Переддипломна практика може проводиться у структурних підрозділах ВНТУ, науково-технічне оснащення яких спроможне забезпечити сучасні вимоги до виконання завдань, поставлених перед студентами. Як бази проведення практики можуть бути використані навчально-практичні та науково-практичні підрозділи ВНТУ, що відповідають профілю освітньої програми (наприклад, науково-дослідні лабораторії).

 

Підсумки та звітність

 

В останні дні практики здобувачі звітують про виконання програми та індивідуального завдання. Форма звітності за практику – це подання звіту та щоденника практики (додаток Г "Положення про проведення переддипломної практики студентів ВНТУ") . Звіт та щоденник практики створюються в електронній формі. 

Щоденник практики повинен заповнюватись під час проходження практики та наприкінці практики підписуються КЕП здобувача та КЕП керівника підприємства (організації, установи).

Звіт має містити відомості про виконання усіх розділів програми практики та індивідуального завдання, висновки і пропозиції, список використаної літератури тощо. Оформлюється звіт за вимогами програми переддипломної практики. Здобувач підписує звіт з практики своїм КЕП. Підписані щоденник практики разом із звітом подаються на рецензування викладачу-керівнику, що перевіряє виконання індивідуального завдання і виставляє рекомендовану оцінку. Викладач-керівник підписує звіт своїм КЕП. 

Звіт захищається здобувачем вищої освіти у комісії, призначеній завідувачем кафедри. До складу комісії входять відповідальний за організацію переддипломної практики на кафедрі, один з викладачів-керівників та (по можливості) керівник практики від підприємства (організації, установи).

Здобувач вищої освіти, який не здав залік із переддипломної практики, вважається таким, що не виконав індивідуальний навчальний план, та відраховується з ВНТУ. Здобувачу, який не виконав програму практики, може бути надано право проходження практики повторно відповідно до правил, визначених у ВНТУ.