Кафедра "Електричні станції і системи" заснована у 1972 р. і є однією з провідних у ВНТУ.

Завідувачем кафедри є доктор технічних наук, професор Комар Вячеслав Олександрович - знаний фахівець щодо оцінювання якості функціонування локальних електричних систем в умовах розбудови відновлюваних джерел енергії та модернізації електричних мереж.
Комар Вячеслав Олександрович є учнем наукової школи професора, д.т.н., Лежнюка Петра Демяновича, який є одним із провідних учених з моделювання процесів в електроенергетичних системах.

Наша кафедра є єдиною в Україні, яка одночасно готує фахівців за освіьгіми програмами "Електричні станції""Електричні системи і мережі" та "Відновлювані джерела енергії та гідроенергетика" за напрямками бакалавра та магістра.

З метою розширення можливостей для працевлаштування молодих спеціалістів ведеться підготовка фахівців за спеціалізаціями:

  •  "Комп’ютеризація електроустановок";
  •  "Диспетчерське управління";
  •  "Електрообладнання та його експлуатація";
  •  "Експлуатація електричних мереж".

Науково-технічна направленість кафедри - оптимальне керування режимами електро-енергетичних систем та діагностика електрообладнання. Результатами наукових досліджень викладачів кафедри є понад 800 публікацій (монографії, статті, доповіді на конференціях, винаходи), захищено 5 докторських та близко 50 кандидатських дисертацій, медалі і дипломи на виставках і конкурсах.

У розпорядженні кафедри перебувають приміщення загальною площею 960 кв. м., з яких 2 науково-дослідних лабораторії та 8 навчальних лабораторій в тому числі лабораторій відновлюваних лжерел енергії, а саме:

  • Електрична частина електричних станцій та підстанцій;
  •  Електричні системи і мережі;
  •  Релейний захист та автоматика енергетичних систем;
  •  Діагностика електрообладнання;
  •  Електричні апарати та електрообладнання;
  •  Техніки та електрофізики високих напруг;
  •  Електротехнічні матеріали;
  •  АСУ та оптимізація режимів роботи електричних систем.

Усі лабораторії оснащено сучасними технічними засобами та ПЕОМ, стендами для проведення досліджень, контрольно-вимірювальною технікою. Лабораторії постійно оновлюються сучасним обладнанням та стендами.

Кафедра надає можливість проходити практику на провідних підприєм-ствах НЕК «Укренерго». Основними базами практик є Ладижинська ТЕС, Хмельницька та Южно-Українська АЕС, Днiстpовська ГЕС, ПЗЕС, районні електричні мережі тощо, що повністю відповідає профілю підготовки фахівців. Випускники кафедри працюють на атомних, теплових та гідравлічних електричних станціях, в електроенергетичних системах України, країн СНД, а також на інших підприємствах Міненерго та народного господарства, а саме: "Вiнницяобленерго", "Київобленерго", "Рівнеобленерго", "Хмель-ницькобленерго" та інших. Iноземнi спеціалісти готувалися для Пакiстану, Iорданiї, Лiвану, Конго, Ефiопiї, Кенії, Сирії та інших країн. Переважна бiльшiсть іноземних випускників працюють в енергетичних компаніях своїх країн, в США та країнах Європи.

Підтримуються наукові контакти з вченими Технічного університету Данії, Лудського технологічного інституту (Швеція), Технічного університету м. Сучава (Румунія), Ясського технічного університету (Румунія). Кафедра є колективним членом міжнародної асоціації інженерів-енергетиків (Association of energy engineers). Запрошуємо тебе, юний друже, опанувати одні з найперспективніших спеціальностей.