Хмельницька АЕС

   Хмельни́цька а́томна електроста́нція (ХАЕС) — атомна електростанція, яка розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. На електростанції працює 2 ядерних реактори ВВЕР-1000 (під'єднані у 1987 і 2004 роках) загальною потужністю 2000 МВт. Основне призначення станції — покриття дефіциту електричних потужностей в західному регіоні України.
Станом на 28 липня 2023 року є відокремленим підрозділом ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»" (ДП НАЕК «Енергоатом»).
   Електростанція підімкнена до енергосистеми трьома ЛЕП напругою 750 кВ та трьома ЛЕП — 330 кВ. Дві ЛЕП-330 кВ будуються.

Опис обєкту

   У вересні 2012 року Верховна Рада України ухвалила в цілому закон України «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції», який передбачає схвалення будівництва 3-го та 4-го енергоблоків АЕС. Вартість проєкту оцінюється в 40 млрд грн, з яких 80 % буде залучено коштом кредиту Російської Федерації, а 20 % — коштом надбавки на тариф електроенергії.
   26 липня 2014 року Президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський повідомив, що Україна відмовляється від послуг російської компанії Росатом у добудові 3-го і 4-го енергоблоків    Хмельницької АЕС через відсутність із боку Росії будь-яких зрушень у реалізації цього проєкту. Наразі ведуться переговори з міжнародними виробниками обладнання для атомної промисловості. Юрій Недашковський зазначив, що найбільш прийнятним типом енергоблоків для ХАЕС є ВВЕР-1000. Крім того, ДП НАЕК «Енергоатом», як один із варіантів, розглядає ядерний реактор чеського виробництва В-320, який зручно доставляти до ХАЕС залізничним транспортом. Кошти на фінансування добудови енергоблоків планується залучити коштом кредитів міжнародних фінансових інститутів, а також коштом доходів, які компанія може отримати від експорту електроенергії за кордон.
   6 червня 2018 року Урядовий комітет із питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності схвалив техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) добудови енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС (ХАЕС, Нетішин, Хмельницька область) вартістю 72,44 млрд грн (у цінах на 5 травня 2017 року).
Згідно з ТЕО після денонсування договору про добудову цих енергоблоків із Росією єдиним варіантом, який забезпечує добудову в найкоротші терміни при мінімізації витрат, є застосування реакторної установки ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор) виробництва компанії Skoda JS (Чехія).
   На двох енергоблоках передбачається встановлення турбіни виробництва компанії «Турбоатом», а генератора — від «Електроважмашу» (обидва підприємства — Харків).
Електрична потужність двох енергоблоків становитиме 2200 МВт, а річне виробництво електроенергії двох енергоблоків — 16,226 млрд кВт·год.
   Загальна вартість добудови двох енергоблоків — 72,437 млрд грн (у цінах на 5 травня 2017 року), зокрема, вартість обладнання — 46,3 млрд грн. Терміни будівництва — 84 місяці від початку робіт, а ймовірне введення в експлуатацію енергоблока № 3 — 2025 рік.
   Загальний стан будівельної частини на момент припинення робіт енергоблока № 3 — 75 %, енергоблоку № 4 — 28 %.
   4 квітня 2019 р. Президент України Петро Порошенко видав указ, яким доручив Кабінету міністрів невідкладно внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про проєктування та будівництво енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької АЕС.
   12 лютого 2021 року на Хмельницькій АЕС під головуванням керівника ДП НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна відбулася нарада з питань будівництва 3 та 4 енергоблоків. Розглядалися питання обстеження конструкцій недобудованих блоків, визначення частки внутрішнього обладнання необхідного для добудови, джерела фінансування та залучення державних підприємств.
22 листопада 2021 року ДП НАЕК «Енергоатом» і американська електротехнічна компанія «Westinghouse Electric» підписали угоду про будівництво двох нових атомних енергоблоків для Хмельницької АЕС.
   З 25 по 28 липня 2023 року на ВП «Хмельницька АЕС» було успішно проведено інспекцію Міжнародного агентства з атомної енергії в рамках угоди між Україною та МАГАТЕ у зв'язку з договором про нерозповсюдження ядерної зброї. Перевірку здійснено інспекторами агентства за участі інспектора Держатомрегулювання.