Новодністровська ГЕС
Дністровська ГЕС розташована на південному заході України на р. Дністер. Поряд зі станцією на правому березі ріки, разом з будівництвом ГЕС, виросло місто енергетиків - Новодністровськ.
Основною особливістю споруд Дністровської ГЕС є будівля руслового типу, що сприймає відносно високий напір (до 55м) з водозливами над машинним залом - це дозволило відмовитись від будівництва окремої водозливної греблі.
Греблею Дністровської ГЕС створено водосховище, максимальна глибина якого складає 54 м. Воно дозволяє здійснювати сезонне регулювання стоку Дністра.
Основні характеристики
Будівля ГЕС-1 є русловою, сполученою, водозливного типу, має відкритий водозлив над машинним залом. Вона складається з трьох двохагрегатних секцій, кожна шириною 51м і довжиною 75м. Висота будівлі - 80м. Ширина кожного з двох вхідних та вихідних отворів проточної частини турбін 7.5м. Щитова стінка верхнього б'єфа обслуговується двома козловими кранами вантажопідйомністю 2 х 200тс, нижнього б'єфа- мостовим краном вантажопідйомністю 2 х 30тс.
З боку правого берега до першої секції будівлі ГЕС прилягає блок монтажного майданчика, який складається з напірної секції і секції монтажного залу. В напірній секції розташовані приміщення адміністративно-господарчого призначення, затворосховище верхнього б'єфа, трансформаторна майстерня та інше. Секція монтажного залу включає в себе виробничі приміщення і майданчики для приймання обладнання, його монтажу та ремонту.
В будівлі ГЕС-1 встановлені шість гідроагрегатів з поворотно-лопатевими турбінами і вертикальними синхронними генераторами зонтичного виконання загальною встановленою потужністю 702 МВт.
Головні підвищуючі трансформатори встановлені з боку нижнього б'єфа. Для зв'язку ВРП-330кВ та ВРП-110 кВ використовуються два автотрансформатори зв'язку номінальною потужністю по 200 МВА кожний. Від ВРП-330кВ в енергосистему відходять три повітряних лінії, від ВРП-110/кВ - шість.
Документи
Правила експлуатації водосховищ Дністровського каскаду ГЕС і ГАЕС
Regulation to operate water reservoirs of the HPP and PSPP Dniester Cascade
Під час екскурсії студенти мали можливість поспілкуватись з керівництвом ГЕС, черговим персоналом, керівниками підрозділів, ознайомитись з режимом роботи та технологією генерації. Важливим було безпосередньо на обєкті познайомитись зі структурою та диспечерським керуванням, релейним захистом та вимірюваннями. Студенти отримали можливість відвідати майданчик відкритого розподільчого присторою, машзал, щит управління тощо.