Новодністровська ГАЕС


Первістком гідроенергетики України на р. Дністер стала Дністровська ГЕС-1 зі встановленою потужністю 702 МВт, введена в експлуатацію у 1983 р. А 20 км нижче за течією Дністра знаходиться Дністровська ГЕС-2, встановлена потужність якої складає 40,8 МВт, введена в експлуатацію у 2002 р. Будівництво Дністровської ГЕС-1 та Дністровської ГЕС-2 слугувало підготовчим етапом до будівництва найпотужнішої в Європі Дністровської гідроакумулюючої електростанції.

Гідротехнічні споруди ГАЕС складаються з двох басейнів, розташованих на різних рівнях, і сполучних водоводами. Гідроагрегати, встановлені в будівлі ГАЕС в нижній частині водоводу, можуть бути тримашинними, такими, що складаються зі сполучених на одному валу оборотної електричної машини (двигун-генератор), гідротурбіни і насоса, або двомашинними — оборотна електромашина і оборотна гідромашина, яка залежно від напрямку обертання може працювати як насос або як турбіна.

 

Принцип дії

Надлишково вироблена електроенергія у системі змінного струму в межах енергосистеми має бути або утилізована або її генерація має бути зменшена оператором енергосистеми для запобігання збільшення частоти змінного струму. Надлишок виробленої електроенергії сонячною генерацією вдень та надлишок виробленої енергії вночі базовою генерацією може бути утилізований для наповнення гідроакумулювальної станції. І навпаки, коли потужності в енергосистемі не вистачає, електроенергія може бути виробленна шляхом з спущення раніше закачаних об'ємів води. Таким чином, гідроелектростанція бере участь у частотному регулюванні енергосистеми — коли вона генерує електроенергію — втримується частота струму від зменшення. Коли ГАЕС виступає як споживач — йде утримання частоти струму від збільшення.

Як споживач використовуються потужні насоси які перекачують воду з нижньої водойми у верхню. У періоди максимальних навантажень на енергосистему вода з верхнього басейну по трубопроводу підводиться до гідроагрегатів ГАЕС, включеним на роботу в турбінному режимі, вироблена при цьому електроенергія віддається в мережу енергосистеми, а вода накопичується в нижньому водоймищі. Кількість акумульованої електроенергії визначається ємністю басейнів і робочим напором ГАЕС. Верхній басейн ГАЕС може бути штучним або природним (наприклад озеро), нижнім басейном часто служить водоймище, що утворилося унаслідок перекриття річки греблею. Одне з переваг ГАЕС полягає в тому, що вони не схильні до дії сезонних коливань стоку. Гідроагрегати ГАЕС залежно від напору обладнуються поворотно-лопатевими, діагональними, радіально-осьовими чи ковшовими гідротурбінами. Час пуску і зміни режимів роботи ГАЕС вимірюється декількома хвилинами, що зумовлює їх високу експлуатаційну маневровість, ГАЕС власне і відносять до маневрових електростанцій. Регулювальний діапазон ГАЕС, з самого принципу її роботи, близький двократній встановленій потужності (як споживач і як виробник), що є одним з основних її переваг.

Здатність ГАЕС покривати піки навантаження і підвищувати споживання електроенергії вночі, робить їх дієвим засобом для вирівнювання режиму роботи енергосистеми. Загальний коефіцієнт корисної дії ГАЕС в оптимальних розрахункових умовах роботи наближається до 0,75. У реальних умовах середнє значення ККД з урахуванням втрат в електричній мережі не перевищує 0,66.

Документи
Правила експлуатації водосховищ Дністровського каскаду ГЕС і ГАЕС
Regulation to operate water reservoirs of the HPP and PSPP Dniester Cascade


Під час екскурсії студенти мали можливість поспілкуватись з керівництвом ГАЕС, черговим персоналом, керівниками підрозділів, ознайомитись з режимом роботи та технологією генерації. Важливим було безпосередньо на обєкті  познайомитись зі структурою та диспетерським керуванням, релейним захистом та вимірюваннями. Студенти отримали можливість відвідати верхній та нижній бєф, майданчик відкритого розподільчого присторою, машзал, щит управління тощо.

Ми також були присутні на етапах будівництва ГАЕС