Сучасна комп'ютерна техніка з великими об'ємами пам'яті, значною швидкодією, розвиненим програмно-математичним забезпеченням зробила можливим та доцільним її використання для автоматизації інтелектуальної діяльності людини з метою пошуку оптимальних (найкращих у визначальному сенсі) рішень, зокрема, у сфері управління.

Але навіть найсучасніша, найбільш досконала обчислювальна техніка, є тільки технічним засобом, некваліфіковане використання якого для вирішення задач управління та проектування не може дати значного економічного ефекту. В першу чергу необхідна розвинена наукова теоретична база розробки та функціонування складних систем на основі сучасної комп’ютерної техніки. Такою базою є економіко-математичні методи та принципи імітаційного моделювання, засновані на математичній формалізації задач управління та проектування, і використання апарату математичного програмування.

Сьогодні, коли провідні світові фірми активно переходять від виробництва суто комп'ютерної техніки до створення систем автоматики і управління на її основі, такі напрямки стають дедалі актуальнішими.

Саме комп'ютеризовані системи управління і автоматики з використанням досягнень сучасної електроніки, лазерної техніки, волоконної оптики та інформаційно-вимірювальної техніки є сьогодні основою для ефективного управління організаційною діяльністю, економікою, наукою, промисловістю і сільським господарством, бізнесом тощо. Без таких науково розвинених напрямків діяльності людства неможливо налагоджувати та удосконалювати суспільство, виробництво, економіку, бізнес.

Факультет інтелектуальних інформаційних технологій та автоматизації є одним з провідних за фаховим спрямуванням, кадровим складом та матеріально-технічним забезпеченням навчально-наукових підрозділів Вінницького національного технічного університету. На факультеті навчаються понад 900 студентів, працюють висококваліфіковані викладачі, серед яких Заслужений працівник освіти України, Заслужені діячі науки і техніки України, академіки галузевих і громадських академій України та зарубіжжя, понад 10 докторів наук та професорів, понад 50 кандидати наук та доцентів. Середній відсоток викладачів ФІІТА з науковим ступенем та вченим званням перевищує 90%. Виконує обов'язки декана факультету - к.т.н., доцент кафедри Автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій  Володимир Миколайович Севастьянов.

Грунтовна та якісна підготовка фахівців здійснюється в комп’ютерних класах та сучасних спеціалізованих лабораторіях факультету, які створені та оснащенні обладнанням за участю відомих провідних світових фірм, а також на філіях кафедр - тобто на профільних фірмах та в установах, де забезпечуються реальні умови для підготовки перспективних фахівців, і де давно вже працюють переважно випускники ФІІТА попередніх років. Чимало з них посідають керівні посади.

Відновлення промисловості в Україні, Подільському регіоні та, зокрема, у Вінницькій області виявило гостру нестачу кваліфікованих фахівцях з автоматики та управління, без яких неможливо розробляти та експлуатувати сучасні автоматизовані системи управління виробництвом та системи автоматизації важливих об’єктів, як то, нафтогазогони, цукрові заводи, елеватори, харчові та кондитерські фабрики тощо.

Серед навчальних закладів регіону лише Вінницький національний технічний університет має достатню матеріально-технічну, науково-педагогічну базу та кадровий склад для підготовки фахівців таких спеціальностей.

Саме тому на заміну популярної освітній програмі «Системна інженерія» спеціальності 151 – Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології, яку факультет забезпечує вже сорок років, з 2018 р. за ліцензію Міністерства в ФІІТА відкрито підготовку фахівців за новою освітньою програмою «Інтелектуальні комп'ютерні системи управління» цієї ж 151 спеціальності. Основним спрямування цієї спеціалізації є розробка алгоритмічного, програмного та інформаційного забезпечення для формування керівних дій під час управління об’єктами, процесами та організаційними структурами спираючись на сучасні інформаційні технології та штучний інтелект. У грудні 2022 р. згідно постанови КМУ відбулась зміна номеру та назви спеціальності 151Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології на 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка!

Отже, сьогодні ФІІТА забезпечує підготовку студентів за спеціальностями, що охоплюють найсучасніші інформаційні технології, а саме:

·Спеціальність 122 – Комп'ютерні науки

Освітня програма Комп'ютерні науки

Випускна кафедра Комп'ютерних наук

·Спеціальність 124 – Системний аналіз

Освітня програма Системний аналіз

Випускна кафедра Системного аналізу та інформаційних технологій

·Спеціальність 126 – Інформаційні системи та технології

Освітня програма Інтелектуальні інформаційні системи

Випускна кафедра Автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій


Освітня програма Прикладні інформаційні технології

Випускна кафедра Системного аналізу та інформаційних технологій
 

·Спеціальність 174 – Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка

Освітня програма Інтелектуальні комп'ютерні системи управління

Випускна кафедра Автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій

Випускна кафедра Комп'ютерних систем управління


Детальніше про кафедри нашого факультету можна дізнатися на їх сторінках, але коротка інформація наведена далі.

Кафедра Комп'ютерних наук здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 122.

Є випусковою кафедрою фахівців за спеціальністю 122 "КОМП'ЮТЕРНІ НАУКИ" за освітніми ступенями "Бакалавр" та "Магістр" (освітньо-професійна програма - СИСТЕМИ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ). Прийом студентів здійснюється на бюджетну, контрактну та заочну форми навчання. Сьогодні інформаційні технології все ширше використовуються в усіх сферах людської діяльності. Більшість підприємств різної форми власності створюють сучасні комп'ютеризовані офіси і локальні обчислювальні мережі. При цьому на передній план виходить задача інтелектуалізації програмних систем, які перетворюють комп'ютер з "великого калькулятора" на справжнього помічника людини у найбільш важливих областях її діяльності, що потребують неабияких інтелектуальних зусиль. До таких систем перш за все відносяться: експертні системи, системи прийняття рішень, системи виявлення закономірностей, спілкування природною мовою, автоматичного доведення теорем, тощо.

Кафедра Автоматизації та інтелектуальних інформаційних технологій (АІІТ) здійснює підготовку фахівців за спеціальностями 126 та 174.

Основні компетенції студентів-випускників кафедри - елементна база та схеми аналогової і мікропроцесорної техніки; сучасні технічні засоби персональних комп'ютерів; найбільш поширені мови програмування та прикладні програмні системи; засоби автоматизації проектування та програмування, системне програмування; мікропроцесорні системи управління та автоматики; принципи побудови інтелектуальних комп'ютерних систем та нових інформаційних технологій, переважно пов'язаних зInternet, поглиблене вивчення застосування комп'ютерів та комп'ютерних мереж у менеджменті, в тому числі у банківській сфері, у бухгалтерських системах та плануванні роботи підприємства. В ряді додаткових знань - методи прогнозування, управління ризиками, прийняття рішень в умовах невизначенності, комп'ютерні технології Internet-трейдингу, які надають знання для доступу до світових фінансових та інформаційних ресурсів. В спеціалістах такого напрямку зацікавлені не тількипідприємства, що займаються розробкою комп'ютеризованих систем управління, а також банки та інші фінансові і інвестиційні компанії.

Кафедра Комп'ютерних систем управління здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 174.

Основний напрямок підготовки студентів – розробка алгоритмічного, програмного та інформаційного забезпечення для формування керівних дій під час управління об’єктами, процесами і організаційними структурами спираючись на сучасні інформаційні технології і штучний інтелект. Особливістю даного напряму є поглиблене вивчення застосування комп’ютерів та комп’ютерних мереж у проектуванні виробничих автоматизованих систем управління. Студенти ґрунтовно засвоюють розробку алгоритмічного, програмного та інформаційного забезпечення сучасних автоматизованих систем управління та методи їх інтеграції, отримують серйозну комп’ютерну підготовку, в тому числі з сучасного програмування та комп’ютерної графіки, web-дизайну, баз даних, створення та використання комп’ютерних мереж, розробки інтерфейсів автоматизованих систем високого рівня тощо.

Основу лабораторій складають лабораторні стенди, створені за допомогою провідних фірм Вінниці у галузі автоматизованих систем і програмного забезпечення. На стендах відтворені реальні комп’ютеризовані системи, які створюються фахівцями цих підприємств, які, свого часу, були студентами кафедри. Тут, наприклад, представлені системи управління транспортуванням газу із реальним обладнанням з газогонів міжнародного значення, які проходять територією Вінницької області; системи управління тепловологісною обробкою сільськогосподарської продукції, збільшені аналоги яких використовуються на території України та поза її межами; системи управління процесами зберігання і переробки зерна, які встановлено на найсучасніших елеваторних комплексах, які реально працюють на території Поділля та Криму; системи автоматизації сучасних будівель типу «розумний будинок» та інші. Основне призначення лабораторій кафедри – освоєння студентами способів апаратного та програмного об’єднання різнорідних виробничих систем у єдині промислові комплекси на основі сучасної мікроконтролерної техніки та мережевих технологій.

Отримані знання дозволять випускникам працювати на посадах системних інженерів та менеджерів у сфері проектування та впровадження систем автоматизованого управління.

Фахівці зі спеціальності 174 вирізняються високим рівнем володіння теорією та практикою проектування, розгортання та обслуговування автоматизованих систем управління комп’ютерно-інтегрованими технологічними процесами і виробництвом, обізнаністю із сучасними методами та засобами розрахунку елементів,пристроїв, систем управління, вмінням забезпечувати необхідний рівень експлуатації комп’ютерно-інтегрованих технологій та виробництва.

Кафедра Системного аналізу та інформаційних технологій здійснює підготовку фахівців за спеціальностями 124 та 126.

Останнім часом жодне серйозне підприємство не обходиться без системних аналітиків, які відіграють у них ключову роль. Якщо це – підприємство або установа з розробки програмного забезпечення, тоді це – спілкування із замовником, уточнення задачі, вибір оптимальних шляхів її вирішення, розробка плану робіт, керування виконавцями та координування його виконання, тестування створеного програмного продукту та його впровадження. Якщо це – підприємство, що надає послуги (банк, клірингове підприємство, електронний магазин тощо), тоді це – і створення систем моніторингу стану надання послуг, і аналіз та оптимізація ефективності роботи підприємства та ін. Якщо це – урядова установа, тоді це – проектування систем e-gov (електронного урядування) та/або аналіз їх даних і пошук варіантів покращення ефективності функціонування установи за різними критеріями. Такі фахівці повинні володіти як сучасними інформаційними технологіями та методами аналізу даних, так і основами роботи з сучасними комп’ютерними системами і пристроями (у т.ч. мобільними), а також вміти проектувати архітектуру інформаційної системи, розробити документацію на неї та навчити замовника працювати з нею. Жоден успішний проект чи підприємство зараз не обходиться без аналітика, який визначає політику компанії, банку, впровадження стартапу чи продукції тощо, а часто і є керівником (менеджером) проекту чи підрозділу. Системні аналітики, які виконують обов'язки ІТ-менеджерів, мають найбільші зарплати в галузі ІТ. Цьому та іншому студентів навчатимуть у багатьох цікавих дисциплінах (ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ із спеціальності 124 – Системний аналіз. Назва освітньої програми: "Системний аналіз". Освітня програма є акредитованою, причому вона була акредитована першою в Україні серед усіх освітніх програм з цієї спеціальності рівня "бакалавр. На сайті доступні стислі анотації усіх спеціальних дисциплін нашої кафедри.


Саме такі спеціальності цілком обґрунтовано вважаються найпрестижнішими та вічними, а потреба фахівців в Україні та особливо на Вінниччині надзвичайно велика й постійно зростає. Саме підприємства з розробки програмного забезпечення автоматизованих систем управління бізнес-процесами, технологічними процесами та їх системної інтеграції бурхливо розвиваються в останні роки і потребують постійного притоку кваліфікованих кадрів, заробітна платня яких навіть у Вінниці складає більше тисячі умовних одиниць. Комп’ютерні системи управління і автоматики з використанням досягнень сучасної електроніки, інформаційно-вимірювальної і комп’ютерної техніки, волоконної оптики та лазерної техніки є основою для ефективного управління як організаційною та науковою діяльністю, так і технологічними процесами практично в усіх галузях промисловості,сільського господарства, торгівлі. Без таких систем неможливо розвивати сучасну науку, освіту,виробництво, економіку, бізнес, модернізувати збройні сили, авіацію, космонавтику тощо.


Грунтовна та якісна підготовка фахівців здійснюється в комп’ютерних класах та сучасних спеціалізованих лабораторіях факультету, які створені та оснащенні обладнанням за участю відомих провідних світових фірм, а також на філіях кафедр - тобто на профільних фірмах та в установах, де забезпечуються реальні умови для підготовки перспективних фахівців, і де давно вже працюють переважно випускники ФІІТА попередніх років. Чимало з них посідають керівні посади.

Навчання студентів на факультеті органічно поєднується з науковою діяльністю. Студенти ФІІТА щороку беруть активну участь в науково-технічних конференціях, студентських конкурсах і предметних олімпіадах, зокрема, у Всеукраїнських олімпіадах з «Програмування» та із спеціальності «Системи управління і автоматики», куди запрошуються найбільш обдаровані студенти провідних університетів України та зарубіжжя. Активна наукова робота проводиться в умовах тісного співробітництва з провідними науковими центрами та науково-дослідними установами і фірмами України та зарубіжжя.

Студенти, магістри, аспіранти, молоді науковці неодноразово ставали персональними стипендіатами Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, Міжнародних фондів; призерами багатьох міжнародних і вітчизняних олімпіад і конкурсів; отримували дипломи Національної академії наук України; вигравали гранти Міжнародних фондів на підтримку наукових досліджень та стажування за кордоном. Студенти ФІІТА мають реальні можливості підвищувати свою кваліфікацію, стажуючись та навчаючись у магістратурі за кордоном.

Велика увага на факультеті надається інтелектуально-творчому розвитку студентів, їх естетичному вихованню – регулярно проводяться культурно-розважальні, просвітницькі, мистецькі, спортивні заходи. Студенти беруть активну участь в інженерних змаганнях, які організовує міжнародна студентська організація BEST, в інженерних змаганнях ВНТУ «Експерт», в інтелектуальних іграх «Що, де, коли» тощо.

Факультет відомий не тільки своїми навчальними та науковими досягненнями, а й, зокрема, спортивними. Серед спортсменів факультету – майстри спорту міжнародного класу, призери чемпіонатів світу, чемпіони Європи, України.

Усі студенти забезпечуються комфортабельним гуртожитком.

Окрім стаціонарної форми є заочна форма навчання без відриву від виробництва

Випускники ФІІТА мають чудові та абсолютно реальні перспективи працевлаштування. І не лише в Україні, а й за кордоном: у Росії, США, Ізраїлю, Німеччині, Польщі, Канаді, Австралії та інших країнах. Вони працюють в державних і приватних установах, науково-дослідних і проектних організаціях, в навчальних закладах, на підприємствах зовнішньої економічної діяльності, в фінансових, комерційних, медичних, юридичних установах тощо.

Високий рівень кваліфікації випускників ФІІТА підтверджується їх успішним працевлаштуванням, насамперед, на таких провідних підприємствах і в організаціях Вінниччини та України: НВП Інновінн, ВАТ Укртелеком, комп’ютерні фірми ТОВ Компанія Ліана, ТЕАМ, Ремекс-В, НВП Геосистема, Енерготерм, фірми – розробники електронних пристроїв та програмного забезпечення, банківські установи Приватбанк, АКБ Аваль, Укрсіббанк, Укрсоцбанк тощо. Чимало вихованців факультету працює й у вишах України та зарубіжжя (Університет Нью-Мексіко (США) та ін.).

Серед випускників ФІІТА державні діячі, у т.ч. депутати Верховної Ради України, працівники міністерств, депутати обласної та міської Рад, чимало відомих вчених, провідних викладачів ВНЗ, керівників підприємств та установ.