12 квітня 2014 р. у Всесвітній день авіації та космонавтики інституту автоматики, електроніки та комп’ютерних систем управління (з 01.03.2015 р. - факультет комп'ютерних систем та автоматики) Вінницького національного технічного університету виповнилося 40 років. Урочисте святкування цієї знаменної для ІнАКСУ події відбулося 16.04.2014 р. о 14.30 в актовій залі ВНТУ.
 

Свято відкрив виступ директора ІнАКСУ д.т.н. Бісікало О.В., в якому було окреслено історію та здобутки інституту, намічено плани на майбутнє. Нам є чим пишатися, підкреслив доповідач, оскільки наш рідний факультет, відомий спочатку як ФАОТ, потім ФАМ, ФА та ФАКСУ (з 2002 року отримав сучасну назву ФКСА) завжди був одним з лідерів навчально-виховного процесу не тільки у ВПІ-ВДТУ-ВНТУ, але й серед споріднених навчальних підрозділів усіх технічних ВНЗ країни. Сучасний ФКСА на базі своїх 19 спеціалізованих навчальних лабораторій забезпечує збалансовану комплексну підготовку в широкій сфері прикладних комп'ютерних систем та інформаційних технологій.
 

До складу інституту сьогодні входять 6 кафедр, з яких 4 випускних (автоматики та інформаційно-вимірювальної техніки (АІВТ), комп’ютерних систем управління (КСУ), лазерної та оптоелектронної техніки (ЛОТ), метрології та промислової автоматики (МПА)) та 2 загальноуніверситетських фундаментальних (загальної фізики та фотоніки (ЗФФ) та інтеграції навчання з виробництвом (ІНВ)). В ФКСА працюють 11 докторів наук і 52 кандидати наук, у т.ч., 3 Заслужених діячі науки і техніки України, Заслужений працівник освіти України, Відмінник освіти України. Середня питома вага викладачів ФКСА з науковим ступенем та вченим званням перевищує 90%, що є найвищим показником серед науково-навчальних інститутів ВНТУ. В ІнАЕКСУ з 2001 р. видається міжнародний науково-технічний журнал «Оптико-електронні інформаційно-енергетичні технології». На кафедрах КСУ, ЛОТ, МПА та ЗФФ регулярно проводяться широковідомі міжнародні науково-технічні конференції, які користуються високою популярністю в науковому світі, зокрема, «Контроль і управління в складних системах», «Фотоніка ОДС», «Вимірювання, контроль та діагностика в технічних системах», «Застосування лазерів у медицині та біології». Щороку проводяться ІІ тур відкритої Всеукраїнської студентської олімпіади «КСУА» та, чергуючись з інтервалом в три роки, ІІ тури Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт із напрямків «Інформатика та кібернетика» та «Інформатика, обчислювальна техніка та автоматизація».
 

Але факультет та інститут – це, насамперед, люди, доля яких звела разом у навчанні, у науці, у спільних проектах та, зрештою, сьогодні та зараз у цій такій пам’ятній для всіх з нас актовій залі ВНТУ. Сьогодні ми згадаємо, як усе починалося, як закладалися ті основи та отримувалися ті здобутки, якими ми зараз пишаємося. ФКСА став помітним освітнім осередком значним чином тому, що його науково-педагогічний колектив розпочав формуватися з двох потужних наукових шкіл найвищого для тогочасного Радянського Союзу рівня. Це наукові школи професорів Малікова В.Т., який, на жаль, передчасно пішов від нас, та Кузьміна І.В., 90-річний ювілей якого ми нещодавно святкували. У 80-тих роках минулого століття сформувалася та отримала загальносоюзне визнання завдяки створенню СКБ „Квантрон” наукова школа професора Кожем’яко В.П.

За 40 років суттєво змінився як увесь світ, так і його технологічний комп’ютерний авангард. Відповідальність за збереження кращих традицій та підтримку високого рівня сучасної підготовки фахівців взяли на себе наші випускники, які сьогодні складають абсолютну більшість професорсько-викладацького складу ІнАЕКСУ. За цей час розвинулися та отримали не тільки загальноукраїнське, але й міжнародне визнання наукові школи професорів, завідувачів кафедрами Квєтного Р.Н., Поджаренка В.О. (який, на жаль, вже пішов від нас), Дубового В.М., Павлова С.В. та Кучерука В.Ю. Випускники – ось наша гордість і посильна участь у формуванні інтелектуальної еліти нашого міста Вінниці та Вінницької області. Саме наші випускники своєю працею здобули високу репутацію бренду ІнАЕКСУ на провідних підприємствах міста, України та найвідоміших підприємствах ІТ-індустрії світу (Google, Microsoft, Goldman and Sachs, Siemens тощо). Символічно, що професійно опікується майбутнім працевлаштуванням сучасних студентів наш випускник, професор, завідувач кафедри ІНВ Мізерний В.М., активна робота якого дозволяє нашим студентам професійно самореалізуватись у рідній країні, так і продовжити навчання у ВНЗ Європейського союзу.
 

Ми впевнено дивимося у майбутнє, оскільки наше поле діяльності – це надзвичайно актуальні в сучасному суспільстві комп’ютерні системи та інформаційні технології. ІТ-фахівці мають найвищу затребуваність у сучасній Україні та світі. Хочу звернутися до наших студентів: сьогодні ви маєте бути впевненими, що є часткою міцної сім’ї з гарними традиціями, наочно побачити успішні приклади випускників попередніх років, на які можна і потрібно рівнятися. Ми маємо великі плани удосконалення навчального процесу – це відкриття нових напрямів підготовки та спеціальностей (за останні роки відкрито два нових напрями «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» та «Метрологія, стандартизація та сертифікація»),освоєння нових сфер дослідження. У співпраці з фірмою СВ Альтера успішно реалізується проект по створенню найсучаснішої загальноінститутської лабораторії з автоматизації та систем управління. Ми сподіваємося, що ви допоможете нам у реалізації цих планів. Старайтеся, вчіться, зараз ви маєте всі можливості для досягнення найвищих своїх цілей. Пам’ятайте, що сам вибір вами такої динамічної сфери діяльності, як комп’ютерні системи та інформаційні технології передбачає безперервне навчання на протязі всього життя. Ми допоможемо вам у всьому, бо маємо бути впевнені, що не доведеться за вас червоніти.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять славної когорти прекрасних людей, вчителів та соратників, які були у витоків найбільших здобутків ІнАЕКСУ і яких сьогодні вже немає з нами.

З вітальним словом до присутніх звернулися ректор ВНТУ проф. Грабко В.В., перший декан ФАОТ проф. Осадчук В.С., декан ФАМ, ФА та ФАКСУ, екс-директор ІнАЕКСУ проф. Васюра А.С., випускники факультету – директор фірми «Конекс» к.т.н. Мудрий О.М., директор фірми «Ріа-Трейд» Шостацький А.А., директор ІнМАД ВНТУ проф. Мокін В.Б., проректори ВНТУ проф. Павлов С.В. та проф. Мізерний В.М., завідувачі кафедрами, професори Кожем’яко В.П., Квєтний Р.Н., Дубовой В.М. та Кучерук В.Ю.

Під час святкування відбулося нагородження найкращих викладачів і співробітників (Додаток 1, Додаток 2) та студентів (Додаток 3) ІнАЕКСУ. Урочистості прикрасив концерт художньої самодіяльності студентства інституту, а професійність виконання концертних номерів не залишила байдужими нікого з присутніх.

Адміністрація ФКСА щиро вітає ветеранів і працівників інституту, випускників та студентів із 40-річним ювілеєм, бажає здоров’я, щастя та нових творчих звершень у науково-професійній сфері діяльності, любові, злагоди і розвитку у власних сім’ях та в нашій спільній сім’ї – Україні.

40 років ІнАЕКСУ у ВНТУ