СТРАТЕГІЯ СТВОРЕННЯ ЕЛЕКТРОННОГО СЕРЕДОВИЩА ВЗАЄМОДІЇ ЗІ СТУДЕНТАМИ ПРИ ВИВЧЕННІ ДИСЦИПЛІНИ
Коваленко О.О.
Стаття присвячена формуванню стратегії взаємодії зі студентами при вивченні навчальних дисциплін. Аналіз ситуацій при формуванні електронного освітнього середовища для вивчення дисциплін дозволяє виявити такі основні проблеми як: багатоканальність, відсутність єдиної платформи системи управління навчанням, низький рівень активності студентів; недостатня кількість та якість навчальних матеріалів; неврахування особливостей вивчення дисципліни. Такі проблеми може вирішити сам викладач завдяки формуванню системної стратегії створення електронного середовища взаємодії. Така стратегія передбачає оптимізацію представлення електронних ресурсів та кількість каналів взаємодії.
Ключові слова: система управління навчанням, стратегія взаємодії «студент-викладач», дистанційне навчання, змішанне навчання, електронні інструменти системи управління навчанням.
Актуальність використання інструментів змішаного та дистанційного навчання збільшилась в умовах пандемії, а також дозволяє покращити рівень якості освіти для різноманітних цільових аудиторій студентів. Наявність різноманітних платформ для формування систем управління навчанням, месенджерів, електронних дошок для навчання та інших інструментів свідчить про те, що технологічні інструменти є в достатній кількості. Але їх використання часто викликає цілу низку проблем та питань як у викладачів, так і у студентів. Системний підхід до формування стратегії створення електронного освітнього середовища та використання його інструментів при вивченні дисципліни передбачає формування стратегії використання цих інструментів. Така стратегія повинна передбачати:
- Особливості дисципліни та визначених компетентностей для її освоєння.
- Особливості цільової аудиторії студентів.
- Наявність системи управління навчанням в закладі вищої освіти.
- Навички роботи з інструментами електронного освітнього середовища у викладачів та студентів.
Стратегія використання інструментів електронного освітнього середовища складається з таких розділів:
- Особливості теоретичного матеріалу дисципліни та інструменти його представлення:
- Електронні підручники та методичні вказівки.
- Відео-матеріали.
- Інтерактивні та візуальні матеріали для розуміння тем дисципліни.
- Залишкові знання студентів з дисциплін, що вже вивчались та які необхідні для вивчення поточної дисципліни та їх представлення в освітньому електронному середовищі.
- Локальні електронні ресурси.
- Зовнішні електронні ресурси.
- Електронні ресурси та інструменти для виконання та контролю практичних завдань з дисципліни.
- Електронні ресурси для тестування знань студентів.
- Навчання через дослідження. Наукові електронні ресурси, що відповідають дисципліні.
- Сценарії проведення лекційних, практичних занять, проведення дискусій, підтримки форуму тощо.
- Канали взаємодії зі студентами та контроль зворотного звязку «викладач- студент».
- Формування плану занять та оцінювання виконання завдань на семестр.
- Мотиваційні заходи щодо підвищення активності роботи студентів в електронному інформаційному середовищі та онлайн.
- Елементи гейміфікації для вивчення дисципліни і покращення рівня активності студентів в електронному інформаційному середовищі.
Формування стратегії за визначеними пунктами дозволяє визначити особливості навчальної дисципліни та використання різних інструментів. Якщо навчальний заклад має систему управління навчанням, то викладач і студенти максимально використовують її інструменти, доповнюючи зовнішніми різноманітними технологічними додатками відповідно до особливостей дисципліни. Одним з методів створення такої стратегії є використання концепції дзеркал – тобто відображення традиційної та віртуальної діяльності студентів та викладача в електронному інформаційному середовищі системи управління навчанням [1]. Важливим є оптимізація та обґрунтування доцільності використання різноманітних інструментів, які повинні полегшувати роботу викладача та студентів, їх динамічну взаємодію. Отримана стратегія є основою для формування детальних сценаріїв проведення окремих занять, заходів для контролю успішності студентів, формування творчих завдань, проведення досліджень тощо.
Список використаних джерел
-
Kovalenko O. General model of the electronic information environmrnt, based on the mirros concept. Scientific Works of Vinnytsia National Technical University. 4 (Nov. 2019). DOI:https://doi.org/10.31649/2307-5392-2019-4-17-25.
опублік. Шепітко Тетяна Володимирівна