ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ

 
 



ПРАВИЛА
ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ДЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПІДГОТОВКИ ЗА ПРОГРАМОЮ ПІДГОТОВКИ ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ У 2025 РОЦІ     
 




 

І. Загальні положення

1.1. Кафедра військової підготовки (далі – Кафедра) Вінницького національного технічного університету (далі – Університет) – є військовим навчальним підрозділом Університету.
1.2. Правила прийому розроблені відповідно до законів України “Про вищу освіту” (зі змінами) та “Про військовий обов’язок і військову службу” (зі змінами), Порядку проведення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запасу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48 (зі змінами),Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 14 грудня 2015 року № 719/1289 (зі змінами).
1.3. Військову підготовку громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу (далі – військова підготовка) здійснює Кафедра Університету за такими військово-обліковими спеціальностями:

“Бойове застосування військових частин і підрозділів радіотехнічних військ”;
“Бойове застосування військових частин і підрозділів звʼязку та радіотехнічного забезпечення авіації”;
“Організація перевезень і управління на автомобільному транспорті”;
“Експлуатація та ремонт автомобільної техніки та її аналогів”;
“Експлуатація та ремонт радіотехнічних засобів забезпечення польотів авіації”;
“Бойове застосування військових частин і підрозділів безпілотних авіаційних комплексів оперативно-тактичного, оперативного, стратегічного класів”
“Будівництво та експлуатація будівель і споруд спеціального та загальновійськового призначення”.

Військова підготовка планується та проводиться протягом одного навчального дня на тиждень (методом проведення “військового дня”). Строк навчання два роки (навчання у “військовий день” узгоджуються громадянами України з роботодавцем або закладом вищої освіти (далі – ЗВО).
1.4. Прийом та зарахування громадян України для проходження військової підготовки здійснюється за результатами конкурсного відбору та медичного огляду.

ІІ. Конкурсний відбір

2.1. До конкурсного відбору допускаються громадяни України чоловічої та жіночої статі, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями, віком до 40 років.

2.2. Громадянам України для участі у конкурсному відборі необхідно подати до відбіркової комісії Кафедри Університету (вул. Політехнічна 7, каб. 3334) такі документи:

заяву на ім’я ректора Університету;
копію паспорта громадянина України (1, 2, 3 та 11 сторінки)або копію ID-картки з двох сторін;
копію довідки про реєстрацію місця проживання (якщо паспорт у вигляді ID-картки);
копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;
копію військово-облікового документа (для військовозобов’язаних – військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного, а для призовників – посвідчення про приписку до призовних дільниць);
копію диплома та додатка до диплома (за наявності);
оригінал довідки військово-лікарської комісії про придатність до військової служби.

2.3. Направлення для проходження військово-лікарської комісії видається на Кафедрі з 9:00 до 13.00 та з 14.00 до 16:00 щоденно, крім суботи та неділі.
2.4. Для участі у конкурсному відборі громадянам України необхідно у день проведення конкурсного відбору прибути о 10:00 за адресою: м. Вінниця, вул. Політехнічна 7, каб. 3334, з собою мати документи, зазначені в пункті 2.2.
2.5. Факт ознайомлення вступника з Правилами прийому, а також факт наявності / відсутності підстав (пільг) для участі у конкурсному відборі підтверджуються його особистим підписом під час подання заяви.

ІІІ. Вимоги до рівня освіти вступників

3.1. Відповідно  до  статті  11  Закону України  “Про  військовий обов’язок і військову службу” військову підготовку на добровільних засадах можуть проходити громадяни України, які здобули або здобувають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра.
3.2. Особи жіночої статі можуть залучатися до військової підготовки за військово-обліковими спеціальностями для заміщення військових посад згідно з Переліком, затвердженим наказом Міністра оборони України від 20 червня 2012 року № 412/ДСК (зі змінами).

ІV. Фінансування військової підготовки

4.1. Громадяни України проходять військову підготовку за рахунок коштів фізичних осіб, як плата за послуги у галузі вищої освіти, що пов’язані з військовою підготовкою (за контрактом).
4.2. Для проходження військової підготовки громадянами України Кафедрою укладається контракт між Міністерством оборони України (в особі директора Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України) та Університетом (в особі ректора Університету).
4.3. Після зарахування для проходження військової підготовки здобувачів вищої освіти інших ЗВО укладається договір про проходження такої підготовки між ЗВО (в особі ректора) та Університетом (в особі ректора Університету).
4.4. Після зарахування для проходження військової підготовки між громадянином України та ректором Університету укладається контракт про військову підготовку громадянина.
Предметом такого контракту є освітня діяльність Університету щодо проходження військової підготовки громадянина України за відповідною військово-обліковою спеціальністю. Крім того, у контракті визначені права та обов’язки сторін, вартість навчання, порядок розрахунків, строк дії контракту та інші умови.
4.5. Оплату здійснюють у гривнях безготівковим розрахунком за перший семестр першого курсу у 3-денний термін після укладання контракту, до 05 вересня 2026 року за перший семестр другого курсу та до 15 січня 2026/2027 року за другий семестр навчального року.
4.6. У разі відрахування громадянина України кошти, сплачені за військову підготовку, не повертаються.

V. Строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування для проходження військової підготовки

5.1. Прийом заяв і документів, вступні випробування, конкурсний відбір та зарахування на навчання у 2025 році проводять у такі строки:

початок прийому заяв та документів – з 03 лютого 2025 року;
закінчення прийому заяв та документів – 31 серпня 2025 року;
проведення вступних випробувань – з 01 квітня по 30 травня 2025 року (перший етап), з 01 по 09 вересня 2025 року (другий етап);
формування рейтингового списку – не пізніше 11 вересня2025 року;
видання наказу про зарахування– до 15 вересня 2025 року.


VІ. Порядок прийому заяв і документів

6.1. Здобувачі вищої освіти, які виявили бажання проходити військову підготовку, подають документи, зазначені в пункті 2.2.
Учасники бойових дій (придатні до військової служби за станом здоров’я), діти осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, подають додатково копії документів, які підтверджують їхній статус.
6.2. Списки  вступників  кожної  екзаменаційної  групи  підписуються секретарем відбіркової комісії і затверджуються головою відбіркової комісії Кафедри. Розклад вступних випробувань оприлюднюють на стенді оголошень та сайті Кафедри не пізніше ніж за два тижні до початку конкурсного відбору.
6.3. Придатність громадян України до військової служби за станом здоров’я визначають на підставі рішень військово-лікарських комісій, які працюють у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, про що зазначається у медичній довідці відповідного зразка. Під час визначення вимог до стану здоров’я громадян України для проходження військової підготовки вiйськово-лiкарські комісії керуються вимогами Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (зі змінами).

VII. Організація і проведення конкурсного відбору

7.1. Вступні випробування передбачають: професійний психологічний відбір; перевірку рівня допризовної підготовки; перевірку рівня фізичної підготовленості.
7.2. Професійний психологічний відбір базується на аналізі індивідуально-психологічних якостей і проводиться з метою виявлення відповідності психічних властивостей та психофізіологічних характеристик вступника вимогам військової підготовки з відповідної військової спеціальності, прогнозування професійної придатності до успішного навчання на Кафедрі, а в подальшому – до проходження військової служби у військах.
Вивчення індивідуальних психологічних якостей здійснюється відповідно до Інструкції з організації та проведення професійного психологічного відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, затвердженої наказом Міністра оборони України від 09 липня 2009 року № 355, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 22 вересня 2009 року за № 893/16909, та Методичних рекомендацій з оцінки індивідуальних психологічних якостей кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, а також студентів закладів вищої освіти для навчання за програмою підготовки офіцерів запасу, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 березня 2010року № 152 ДСК.
Індивідуальні психологічні якості кандидата оцінюються: як “пройшов професійний психологічний відбір” або “не пройшов професійний психологічний відбір”. Кандидати, у яких за результатами тестування індивідуальних психологічних якостей виявлена нервово-психічна нестійкість, а також ті, які набрали менше 50 % від максимальної кількості балів (менше 35 з можливих 70 балів), вважаються такими, що не пройшли професійний психологічний відбір та виключаються з числа кандидатів для вступу. Рішення відбіркової комісії Кафедри щодо таких кандидатів оформлюється окремим протоколом.
7.3. Оцінка рівня допризовної підготовки здійснюється за результатами тестування, яке проводиться в обсязі шкільної програми дисципліни “Захист України”, яка охоплює такі основні теми:

Основи оборони та військової справи – основні військові поняття, підготовка до служби.
Тактична підготовка – основи ведення бою, стратегії захисту та самооборони.
Домедична допомога –надання першої допомоги в кризових ситуаціях.
Цивільний захист –дії під час надзвичайних ситуацій, природних катастроф та техногенних аварій.
Кібербезпека та інформаційна війна – захист інформаційного простору, кібергігієна.

7.4. Рівень фізичної підготовленості вступників перевіряють після їх медичного огляду.
Випробування проводять за трьома вправами:

особи  чоловічої  статі – біг 100 м, підтягування на перекладині, біг 1 км;
особи жіночої статі – біг 100 м, комплексна силова вправа, біг 1 км.

Оцінку рівня фізичної підготовленості вступників визначають за результатами практичного виконання фізичних вправ відповідно до нормативів, встановлених  Інструкцією з фізичної підготовки в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 05 серпня 2021 року № 225.
Усі вправи приймаються протягом одного дня в такій послідовності: спочатку – вправи на швидкість, потім – силові вправи та вправи на витривалість.
Для виконання вправ надається одна спроба. Повторне виконання вправ з метою покращення отриманої оцінки не дозволяється.
Оцінка фізичної підготовленості кандидатів складається із суми балів, отриманих за виконання всіх призначених для перевірки вправ.
Для отримання оцінки “залік” кандидату на навчання необхідно набрати суму від 35 до 70 балів.
Кандидат на навчання отримує оцінку “незалік”, якщо:
за виконання 3-х фізичних вправ набрав суму менше ніж 35 балів;
не виконувалася вправа на силу чи витривалість із будь-якої причини.
У разі отримання оцінки “незалік” громадян України не допускають доподальшої участі в конкурсному відборі.
7.5. Після проведення психологічного обстеження, оцінювання рівня фізичної підготовленості, перевірки рівня допризовної підготовки формується рейтинговий список кандидатів на навчання, який підписується головою та секретарем відбіркової комісії Кафедри для подальшого конкурсного відбору.
7.6. Громадяни України, які мають досвід бойових дій, що підтверджується відповідними документами, зараховуються для проходження військової підготовки поза конкурсом за умови позитивного складання вступних випробувань та придатності за станом здоров’я.
7.7. Апеляції громадян України за результатами конкурсного відбору розглядає апеляційна комісія. Апеляція за результатами випробувань повинна подаватися: після перевірки рівня фізичної підготовленості
кандидатів – у день проведення перевірки, а з тестування – не пізніше наступного робочого дня після оголошення оцінки за випробування. Додаткове опитування під час розгляду апеляції не допускається.


VІІІ. Рейтингові списки вступників та рекомендації до зарахування

8.1. За результатами конкурсного відбору для кожної військово-облікової спеціальності формується рейтинговий список, який затверджують на засіданні відбіркової комісії.
8.2. Рейтинговий список упорядковують:
із врахуванням права на зарахування поза конкурсом у разі позитивного складання вступних випробувань;
за кількістю балів від більшого до меншого з урахуванням результатів професійного психологічного відбору та медичного огляду.
При однакових конкурсних балах для впорядкування рейтингового списку вступників використовується більш високий бал із допризовної підготовки.
8.3. У рейтинговому списку зазначають:
прізвище, ім’я, по батькові вступника;
конкурсний бал та всі його складові;
підстави  для зарахування  поза  конкурсом  при  позитивному  складанні вступних випробувань.
8.4. Стосовно кожного вступника відбіркова комісія приймає рішення і робить один із таких висновків:
“рекомендувати до зарахування”;
“не рекомендувати до зарахування”.
8.5. Рейтинговий список затверджується рішенням відбіркової комісії після його розгляду в день проведення заключного засідання.

ІХ. Порядок зарахування громадян України
для проходженнявійськової підготовки

9.1. Громадян України, які успішно склали вступні випробування, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями, зараховують для проходження військової підготовки за відповідною військово-обліковою спеціальністю за конкурсом згідно з отриманим конкурсним балом.
9.2. Громадяни України, які зараховані для проходження військової підготовки,укладають контракт та здійснюють оплату в термін, визначений у пункті 4.5.

X. Наказ про зарахування

10.1. Наказ про зарахування для проходження військової підготовки видається ректором Університету на підставі рішення відбіркової комісії Кафедри та оприлюднюється на стенді оголошень у вигляді списку зарахованих на наступний день після підписання наказу.
10.2. Особи, які без поважних причин, не приступили до занять або не підписали контракт чи не здійснили оплату протягом календарного місяця від початку занять, відраховуються.
10.3. На звільнені місця може бути проведене додаткове зарахування за конкурсом осіб, які успішно склали вступні випробування і є наступними в рейтинговому списку.
10.4. Матеріали проведення конкурсного відбору громадян України для проходження військової підготовки зберігаються до завершення ними навчання. Роботи, виконані на вступних випробуваннях вступниками, яких не зараховано для проходження військової підготовки, зберігають протягом одного року, а потім знищують, про що складається відповідний акт.